Zdravý životní styl

5. května 2017 v 19:29 | Scarlet
Každý si asi pod těmito slovy představí civčení a zdravé jídlo.Ale také hodiny strávené přemýšlením proč váha nejde dolů,výčitky kvůli pár čtverečkům čokolády a mučení svého těla ve fitku.
Je toho spousta.Snad každá dívka chce vypadat dobře,cítit se dobře a poslouchat pozitivní ohlasy,nad svou změnou,od okolí.


Já to tak neprožívám.Diety považuji za ztrátu času,cvičím jenom když mě přepadne chuť a pozitivní ohlasy mě nechávají chladnou.Navíc doma nemáme váhu,takže nějaké výčitky a nervozita jde mimo mě.
Jediné co považuji za důležité je obsah mé stravy.Už je to nějaký měsíc co jsem přestala kupovat sýry a jogurty.Nahradila jsem je zeleninou a sojovými dezerty.Přestala jsem kupovat sladkosti.Sem tam si koupím malou Nutellku na chleba,Manner sušenky,nebo když už tak bezlepkové polomáčené sušenky.
Jím mnohem víc ovoce a zeleniny.Naučila jsem se brzy ráno snídat.Většinou je to jen broskev a ředkvička,nebo jablko.Je to malý pokrok,ale pro mě hodně významný.
Také jsem přestala kupovat šunku.Dávala jsem si jen tak dva plátky na svačinu do práce.Ale tomu je také konec.Nahradily ji různá listová zelenina a bylinky.
Začala jsem jíst semínka nejrůznějších druhů a ořechy.
Také chleba si peču svůj.Zkusila jsem slunečnicový bezlepkový a obyčejný vícezrnný.Oba jsou výborné,syté a mnohem lépe je trávím.Co se oběda týče,tak maso nahrazuji tofu kostkami.
Musím říct že se cítím mnohem lehčeji a mám ze sebe dobrý pocit.

Setkávám se ale s negativními ohlasy a různými posměšnými názory a otázkami.Považuji to za normální.Lidé tak reagují na něco co neznají a vymyká se to jejich zvykům a tradicím.Zastávám názor,že svět se vyvíjí a na všechno co bylo doteď normální a běžné existuje alternativa.Jenomže ne každý považuje alternativní stravování nebo třeba medicinu za spolehlivé a bezpečné.
Víte ale že léčba pomocí bylin byla v minulosti normální?Nebo že ne každý si mohl dovolit flák masa každý den?Raději se najíme tak jsme zvyklí a s problémem si zajdeme k doktorovi.Už je ale detail že za většinu zdravotních problému může právě strava.Vysoký tlak,srdeční choroby,cholesterol,...Jak už jsem psala v minulém článku na toto téma,každý je strůjcem svého zdraví.Někdo si ho váží a hledá různé alternativy,jak si pochutnat ale neuškodit si.A někdo se lhostejně láduje jako před hladomorem.
Mám ráda jídlo.Ráda zkouším nové produkty a zkouším je kombinovat a vytvářet si tak chutné snídaně,svačiny a večeře.Každý mi vtlouká do hlavy že rostlinná strava je nedostačující a že maso musíme jíst protože jsme přeci všežravci a ti jedí všechno a že nebudu mít silné kosti a budu nemocná a bůh ví co všechno.
Stále dokola jim opkauji že to není pravda ať si něco přečtou a nespoléhají se na bludy z televize.Jenomže lidé jsou i líní hledat a zjišťovat si informace.Dohlédávat pravdu.Ptají se mě,kde vezmu potřebné bílkoviny a vápník?A já jim pořád dokola opakuji,že bílkoviny získá ze soji,která jich mimochodem obsahuje ze všech bílkovinových potravin nejvíce.A vápník?Na ten je zase nejbohatší mák,nebo sezamová semena.Při troše kuchařského umu se dá z rostlinné stravy sestavit bohatý jídelníček plný chutí a potřebných látek a vitamínů.

Takže zdravý životní styl je hlavně o jídle a jeho složení.A kdo chce zhubnout,měl by se vykašlat na nesmyslné diety.Jen si to vemte.Chcete zhubnout.Zbavíte se všelijakých tučných jídel,omezíte porce na miminum,denně cvičíte a vážíte se a utíráte si sliny při pohledu na kamaráda,který se zrovna spokojeně olizuje nad zmrzlinou.A pak přijde chvíle,kdy to nevydržíte a dáte si zmrzlinu také a rovnou dva kopečky protože ta chuť je najednou obrovská.Přijdete domů a řeknete si že když jste si už dali tu zmrzlinu tak si můžete také dát pořádný oběd.A jste v tom znovu.Tak jsem zhubla tak se můžu i najíst.A nastane jojo efekt.A můžete tak začít znovu.Jenomže to není pro tělo to pravé ořechové.
Pokud chcete trvale být štíhlí a cítit se dobře,měli byste se zajímat také o to,jak zvládat své chutě na sladké a nezdravé jídlo.Existuje hora různých sladkých pokrmů,které jsou i zároveň zdravé.Stačí jen hledat.

Mým cílem je vyřadit všechny živočišné potraviny z jídelníčku.Chci to zkusit a zjistit jestli je to vážně tak nebezpečné,jak mnozí tvrdí.Ono totiž spousta lidí s něčím nesouhlasí,aniž by si o věci udělala vlastní obrázek.Opírají se o nesmyslné povídačky a myslí si,jakou mají pravdu.Přitom existuje hromada lidí,kteří na rostlinné stravě fungují i půl života,nebo dokonce se tak narodili!Opět,stačí jen hledat a zjistit si víc.


Edit.:(6.5.)Tento článek byl sepsán před,asi,čtyřmi lety,kdy jsem se s veganskou stravou teprve seznamovala.Důvodem byly problémy s trávením a silné atopické ekzémy (ty mám od miminka,ale ani po letech nemizely,jak mě slibovala doktorka).Chystám další článek o tom,jak si vedu dnes a jaké dpoady na mě tato strava má ;)
 


Komentáře

1 Tjuri | Web | 5. května 2017 v 21:35 | Reagovat

Jablko na snídani? Děláš si ze mě prdel!? :D Snídaně tě má přece pořádně nakopnout do nového dne. Ani se nedivím, že se cítíš lehčeji, když žereš málo.

Všechny tyhle potraviny jako např. semínka, ořechy, ovoce a zelenina jsou super na doplnění normální stravy, ale není dobré jimi tuto stravu nahrazovat, jinak si zhuntuješ tělo. Možná to člověk nějakou dobu snese, ale z dlouhodobého hlediska je to blbost.

Ne nadarmo se říká, že strava má být pestrá. Takže si dát občas normální jogurt, pak ho zase nahradit jogurtem sójovým apod. A takhle to střídat.

Jinak co máš proti masu? Když je vhodně upravené a ve správné míře, tak přece nemůže člověku uškodit. Stejně tak je to u mléka, pokud nejsem intolerantní na laktózu, nevidím důvod ho nekonzumovat.

A zrovna sóju bych bejt tebou moc nevychvaloval, je sice pravda, že obsahuje vysoký podíl bílkovin, ale taky látky, které snižují jejich vstřebatelnost, různé fytáty, fytoestrogeny, gointrogeny, herbicidy a další podobné svinstvo.

Ale to už se na těch alternativních stránkách asi nedozvíš, protože berou v potaz pouze klady a po záporech se neohlížejí.

Opačným extrémem by mohlo být např. stravování pouze ve fastfoodu. Nejlepší je proto najít jakýsi zlatý střed a podle něj se stravovat.

Toť můj názor. Samozřejmě ten tvůj ti neberu, ať se každý stravuje jak chce a jestli mu to vyhovuje, pak není problém.

2 Blue | Web | 6. května 2017 v 9:03 | Reagovat

[1]: No prdel si nedělám.Nebyla jsem zvyklá snídat.A s přechodem na veganskou stravu jsem se postupně musela naučit ráno něco sníst.Musím se ale omluvit,že jsem zapomněla pod článek napsat datum,kdy byl sepsaný.Už je to nějaký rok.A já za tu dobu snídám každé ráno a ovoce se stalo snídaňovým doplňkem :)
Samozřejmě pestrost stravy platí i pro veganskou kuchyni.Asi by ses divil kolik potravin se v ní objevuje.Ale to by ses musel nejdřív podívat po netu.Já už takto funguji čtvrtým rokem,chodím na důkladné krevní testy a vždy jsou výsledky výborné.A na živočišné výrobky na svém talíři jen vzpomínám.Nechybí mi.Každý den chodím na tůry do lesů.Denně ujdu 15-20Km.Nepociťuji žádné nedostatky energie,nebo bolesti,apod.Na svůj jídelníček si dávám pozor.Jím všechno a dostatečně.Ale o tomto chystám další článek,takže se nebudu moc rozepisovat ;)
Děkuji Ti ale za Tvůj komentář.Názor Ti neberu,jen je dobré vzít v úvahu,že neexistuje jen jedna správná cesta.Je jich víc a kždému vyhovuje jiná :)

3 Tjuri | Web | 6. května 2017 v 10:11 | Reagovat

[2]: Asi máš pravdu, že neexistuje pouze jedna správná cesta. Přece jenom každé tělo vyžaduje něco jiného, má jiné potřeby apod. Ale na mě ten rok starý článek právě zapůsobil celkem ofenzivně, jako že obhajuješ pouze alternativní stravování a sport není tak důležitý. V každém případě je skvělé, že se teď hodně pohybuješ, 15-20 km chůze je úplně luxusní, to bych nedal ani já :D Když snídáš a krevní testy jsou v pořádku tak k tomu snad nemám co dodat :)

4 Blue | Web | 6. května 2017 v 11:31 | Reagovat

[3]:No nejraději bych si za to otloukla hlavu o zeď,že jsem tam nepřipsala datum :D Za těch párl let jsem se hodně naučila a na spoustu názorů (z jakékoli strany) jsem si udělala vlastní názor.A hlavně se snažím ostatní informovat o tom,jak důležité je pravidelné stravování.Z vlastní zkušeností vím,jak je špatné obírat se o živiny.Jinak pohybem v posledním roce doslova žiji :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.